Mini seria – Wokół Natury – ruchome wydmy
Czas na kolejną odsłonę naszej mini serii „Wokół Natury”! Zapraszamy Was dzisiaj na teren Słowińskiego Parku Narodowego, na Pomorze, gdzie podziwiać można ruchome wydmy, na których dzisiaj mamy zamiar szczególnie się skupić.
Chcąc zobaczyć ruchome wydmy, musimy dojechać do miejscowości Rąbka, która jest położona tuż obok Łeby, z której bez problemu dostaniemy się tam rowerem, meleksami (które kursują na tej trasie) lub pieszo. Istnieje także możliwość dojazdu do samej Rąbki i zostawienia tam samochodu na płatnym parkingu.
Wydmy są częścią Słowińskiego Parku Narodowego, więc żeby je zobaczyć konieczne jest uiszczenie opłaty i zakup biletu wstępu. Poza samymi walorami przyrodniczymi można zobaczyć tam także były niemiecki poligon, gdzie w czasie wojny testowane były wyrzutnie rakiet, a także Muzeum Przyrodnicze.
Wróćmy jednak do wydm, które najbardziej nas dzisiaj interesują. Zajmują już obszar około 500 hektarów i cały czas się powiększają. Dlaczego są takie niezwykłe? Te wydmy przemieszczają się! „Wędrują”, zasypując przy tym okoliczne lasy, a także jezioro Łebsko. Dzieje się to pod wpływem wiatru, przez który wydmy potrafią przesuwać się nawet o dwadzieścia metrów rocznie. Ich wysokość sięga prawie 40 metrów.
Najsłynniejsza wydma to Wydma Łącka, którą podziwiać możemy właśnie w Słowińskim Parku Narodowym. Jej wysokość to trzydzieści metrów. Podziwiając ją, można się poczuć jak na Saharze. Znajdziemy się nagle w samym sercu pustyni…
W Słowińskim Parku Narodowym zobaczymy także inne wydmy, jak na przykład Wydmę Czołpińską, a także Wzgórze Rowokół i latarnie morską w Czołpinie.
Ruchome wydmy są unikatowe, zwiedzając je trzeba przygotować się na wielu turystów nie tylko z Polski, ale także zza granicy. Jest to teren atrakcyjny nie tylko ze względu na same wydmy, ale także bliskość morza i niesamowity nadmorski klimat.
Słowiński Park Narodowy i ruchome wydmy to miejsce z pewnością warte odwiedzenia!