Mini seria – Wokół Natury – Jezioro Międzybrodzkie

Mini seria – Wokół Natury – Jezioro Międzybrodzkie

Mamy dzisiaj dla Was kolejną część mini serii „Wokół natury!

Do tego mamy także nietypową propozycję… Chodźmy nad wodę!

Zabieramy Was dzisiaj w podróż nas Jezioro Międzybrodzkie (inaczej mówiąc Międzybrodzki Zbiornik Wodny), znajdujące się w województwie śląskim, blisko takich znanych miejscowości jak Żywiec czy Bielsko-Biała. Pojemność jeziora wynosi 26,6 mln m³ wody, powierzchnia 3,8 km². Zbiornik powstał na rzece Sole i jest drugim tego typu jeziorem w biegu tej rzeki.

Jezioro zostało uruchomione w 1937 roku, głównie ze względu na zagrożenie powodziowe. To też jest głównym celem tego zbiornika, ochrona przed powodziami. Poza tym pełni on także funkcję rekreacyjną. Będąc tam, można bez obaw wejść do wody, popływać, wynająć kajak lub rowerek wodny. Aktywne i ciekawe spędzenie czasu zapewni nam także góra Żar, na której znajduje się jedyna w Polsce elektrownią typu szczytowo-pompowego. Możliwe jest także wyjście na szlaki Beskidu Małego, skąd podziwiać można panoramę jeziora.

W samym jeziorze żyje wiele ryb, takich jak szczupaki, sandacze, karpie, pstrągi i wiele innych.

Jest to miejsce z pewnością wyjątkowe przez atmosferę jaka tam panuje. Samo jezioro jest niezwykle urokliwe, otoczone roślinnością. Można odpocząć, zrelaksować się wśród zieleni.

Miejsce to polecamy także ze względu na liczne atrakcje jakie można tam znaleźć. Na górę Żar prowadzi kolejka, a na szczycie podziwiać można całą okolicę. Jest tam także tor saneczkowy i park linowy. Na jeziorze zobaczyć można 2 zapory. Jedna znajduje się w Tresnej, natomiast druga w Porąbce. Przy odrobinie szczęścia uda nam się zobaczyć zrzut wody z tych obiektów. Wokół jeziora powstała infrastruktura umożliwiająca aktywne spędzanie czasu, którą także warto wykorzystać.

Naprawdę watro odwiedzić to miejsce!