Mini seria – Wokół Natury – Dąb Bartek

Mini seria – Wokół Natury – Dąb Bartek
Naszą małą mini serię „Wokół natury” rozpoczynamy od najokazalszego drzewa w Polsce. Jest nim słynny Dąb Bartek. Rośnie on od około 1000 lat niedaleko Kielc, przy dzisiejszej drodze numer 750. Co do wieku Bartka jest jednak wiele niejasności. Spekuluje się, że może nie mieć aż dziesięciu wieków, a być nieco młodszy. Co nie zmienia faktu, że właśnie ze względu na wiek Dąb „Bratek” został w 1954 roku uznany pomnikiem przyrody (oznacza to, że z wielu powodów jest cennym okazem) i od tego momentu jest prawnie chroniony.

Dąb Bartek jest dębem szypułkowym. Jego wysokość to około 30 metrów. Obwód pnia przy ziemi to 13,4 m, co oznacza, że żeby objąć pień, potrzebnych jest aż 10 osób! Obwód pnia na wysokości waha się między 1,30 m, a 9,85 m. Dąb obecnie ma 8 konarów. Jest bez przerwy kontrolowany i konserwowany, choć czas i przyroda nie oszczędzały tego sędziwego drzewa, które cierpiało zarówno w wyniku burz (straciło kilka konarów od uderzeń piorunów), wiatrów, pasożytów i grzybów, jak i człowieka (drzewo ucierpiało przez pożar budynków mieszkalnych, znajdujących się w pobliżu).

Bartek ma własny system nawadniający, dzięki czemu, pomimo obniżającego się poziomu wód, mamy pewność, że korzenie dębu mają zapewniony odpowiedni stan wody, a drzewo nie uschnie.

Dąb otoczony jest ogrodzeniem, nie można podejść bezpośrednio do drzewa. Jest to niezbędne, aby uniknąć dewastacji tego pomnika przyrody, który z całą pewnością zasługuje na ochronę.

Drzewo, które może mieć nawet tysiąc lat rozbudza wyobraźnię ludzi od wieków. Jest kilka legend/przesądów związanych z Dębem Bartkiem. Niektórzy twierdzą, że pod tym drzewem odpoczywali w czasie swoich podróży władcy Polski, nawet z czasów panowania Piastów.  Krąży też legenda o ukrytych skarbach, które miał schować w drzewie sam Jan III Sobieski i jego ukochana Marysienka. Współcześnie natomiast uważa się, że Nowożeńcy, którzy wzniosą toast za szczęśliwe, wspólne życie, z pewnością takie je będą mieli.

Warto wiedzieć, że co roku leśniczy, dbający o kondycję Bartka, zbierają żołędzie spod jego koron. Robią to, by wyhodować (pod szczególnym nadzorem) kolejne pokolenie Bartków.

Podróżując po Polsce, szukając miejsc związanych z naturą, nie można pomijać tak ważnego pomnika przyrody jakim jest Dąb Bartek.

Jesteśmy dumni, że to właśnie Bartka mogliśmy Wam przedstawić na początku naszej mini serii.