Czym jest foodsharing?

Czym jest foodsharing?

Foodsharing, jak sama nazwa wskazuje to dzielenie się jedzeniem oraz produktami spożywczymi, które nie zostały wykorzystane, bądź użyto ich w wystarczającej ilości i nie są już potrzebne. Podawanie żywności dalej stało się modny sposobem na ekologiczne oszczędzanie pieniędzy oraz surowców.  Idea Foodsharingu w Polsce znana jest od 2017 roku i prężnie rośnie jej świadomość wśród społeczeństwa.  Cenne korzyści, które ze sobą niesie to nie tylko oszczędność, ale również pomoc osobom najuboższym.

Dlaczego warto oddać się idei dzielenia się jedzeniem?

Niezależnie od statusu społecznego z foodsharingu może korzystać każdy. Planeta wdzięczna jest i będzie za ograniczenie produkcji zasobów rolnych. Konsumpcjonizm sprawił, że obecnie w sklepie dostępnych jest masa produktów w różnych wersjach oraz rodzajach. Ciągły popyt na dany surowiec sprawia, że firmy zaczynają produkować go jeszcze więcej. Korzystając z możliwości dzielenia się jedzeniem, a nie decydując się na wyrzucanie nadprogramowej ilości dania czy produktu, pozytywnie wpływa się na środowisko. Dodatkowo dzielenie się jedzeniem z najuboższymi i potrzebującymi poprawia relacje w społeczeństwie.

W jakich miejscach szukać foodsharingu?

Facebook

Posiadając dostęp do internetu, zadanie jest ułatwione. Obecnie na znanej platformie społecznościowej Facebook funkcjonuje wiele grup stworzonych właśnie w celu szerzenia idei Foodsharingu. Zazwyczaj grupy zrzeszają ludzi z danego miasta, bądź rejonu.

Lodówki miejskie

W większych miastach (w niektórych tych mniejszych również) postawione zostały lodówki służące do dzielenia się jedzeniem. Może to być gotowa potrawa, która została po rodzinnym obiedzie, mogą to być również produkty do przyrządzenia potrawy takie jak: warzywa czy półprodukty. Należy pamiętać, że żywność powinna być przed terminem ważności i szczelnie zapakowana.

Jadłodzielnie

Specjalne miejsce, gdzie znajdować się może lodówka, bądź inna możliwość skorzystania z idei Fooldsharingu na przykład szafka.  W niektórych lokalizacjach można skorzystać z możliwości podgrzania otrzymanego dania. Na stronie miasta można wyszukać dowolną jadłodzielnie na mapie.