Wina ekologiczne – co powinno się o nich wiedzieć?

Wina ekologiczne – co powinno się o nich wiedzieć?

Wina ekologiczne

Produktów, które tworzone są z dbałością o środowisko, na rynku obecnie jest wiele. Powstają specjalne sklepy oznaczone szyldem „bio” oraz lokale gastronomiczne korzystające z dobrodziejstw natury kupowanej od lokalnej społeczności. Z terminem wina ekologiczne jeszcze nie spotyka się tak często, jak z innymi produktami podochodzenia naturalnego. Natomiast warto wiedzieć co nieco o ich powstawaniu oraz jaki wpływ mają na środowisko.

Winiarstwo Zrównoważone

Każda hodowla czy uprawa wpływa w większym lub mniejszym stopniu na środowisko. Zazwyczaj negatywnie, a skutki są nieodwracalne i widoczne w przyszłości, gdy jest już za późno. Zrezygnowanie przez rolników z chemicznych substancji i zastąpienie ich naturalnymi dobrodziejstwami takimi jak sól, to główne założenie zrównoważonego rolnictwa- oczywiście niejedyne. Winiarstwo zrównoważone polega również na dbaniu o relacje społeczne z pracownikami oraz ich rodzinami. Dbałość o każdego człowieka ciężko pracującego przy zbiorach winogron.

Winiarstwo Organiczne

Termin, z którym jest  najłatwiej spotkać się w winiarni, co świadczy o świadomości społeczeństwa. Pędząca gospodarka i szybki rozwój internetu umożliwiły sprawniejszą kontrolę kupowanych produktów, dlatego producenci dbają o każdy szczegół. Szczególnie zwracają uwagę na ślad, jaki zostawia po sobie produkcja ich towarów. Tak samo jest w przemyśle winiarskim. Uprawy stały się bardziej ekologiczne, zrezygnowano z ciężkich chemicznych substancji na rzecz natury. Rolnicy dbają o równowagę i prawidłowy poziom siarczynów oraz o dostarczenie niezbędnych odżywek do gleby, a nie bezpośrednio na roślinę. Warto wiedzieć, że wina organiczne to nie tylko  organiczna uprawa, ale również w organiczny sposób produkcji.

Winiarstwo biodynamiczne

Najłatwiej powiedzieć, że jest to gałązka winiarstwa organicznego. Zasady biodynamiczne dzielą się na dwa terminy; reguły uprawy winogron oraz winiarstwa. Aby winnice były oznaczone certyfikatem świadczącym o prawidłowym przestrzeganiu idei uprawy biodynamicznej, muszą spełniać wiele wymogów i posiadać nieskazitelnie czyste, zadbane gleby; w których nie znajdzie się żadnych pestycydów czy chemikaliów. Rolnicy, aby sprawnie stworzyć ekosystem, używają własnego kompostu oraz sadzą winorośl zgodnie z kalendarzem księżycowym.