Mini seria – Wokół Natury – Mierzeja Wiślana

Mini seria – Wokół Natury – Mierzeja Wiślana

Wracamy nad morze! Omawialiśmy już ogólnie Morze Bałtyckie, byliśmy na ruchomych wydmach, więc teraz czas na bardziej turystyczne miejsce, ale równie bliskie naturze, Mierzeję Wiślaną. Zabieramy Was tam w ramach mini serii „Wokół Natury”.

Mierzeja Wiślana leży w województwie pomorskim, w okolicach takich miejscowości jak Gdańsk, Kąty Rybackie czy Krynica Morska. Jej terytorium dzielimy się z Federacja Rosyjską. Tylko niewielka, polska część jest w miarę dobrze rozwinięta. Pozostała część jest bardzo słabo uprzemysłowiona.

Ma 96 metrów długości, a jej szerokość dochodzi do 2 metrów. Wysokość w niektórych miejscach przekracza 30 metrów.

O Mierzei Wiślanej zrobiło się głośno parę lat temu, kiedy pojawił się projekt wykonania przekopu i wybudowania kanału żeglugowego, a następnie przystąpiono do realizacji tego planu. Ma to ułatwić żeglugę i dostęp do Zatoki Gdańskiej. Wywołało to spór, o słuszność takich działań, ale… Wróćmy do samej Mierzej.

Jej bardziej rozwinięta część słynie z turystyki. Plaże, które tam znajdziemy są określane jako jedne z piękniejszych na Wybrzeżu.

Poza tym warto odwiedzić Krynicę Morską i tamtejsze mini zoo. Jest to świetne miejsce! Nie tylko atrakcja dla dzieci, dlatego polecamy każdemu miłośnikowi przyrody wybranie się właśnie tam.

W 1985 roku powołano do istnienia Park Krajobrazowy Mierzei Wiślanej. Jego powierzchnia wynosi 4 410 ha. Warto wiedzieć, że sama Mierzeja jest ostoją lęgową znacznej ilości ptaków. Z tego też powodu (a także ze względu na ochronę tamtejszej przyrody) powstał ten właśnie park.

Przy tej okazji warto wspomnieć, że kolejnym miejscem, które warte jest zobaczenia na Mierzei jest miejscowość Kąty Rybackie, w której znajduje się rezerwat ornitologiczny, mający za zadanie ochronę kormorana czarnego.

Na plażach mierzei można znaleźć pojedyncze okazy bursztynów. Wynika to z faktu, że to właśnie tam, znajdują się ogromne złoża. Przez to też Mierzeja Wiślana bywa nazywana Bursztynowym Wybrzeżem.

Koniecznie odwiedźcie to wyjątkowe miejsce! Każdy miłośnik przyrody znajdzie tam coś dla siebie.