Jak w Polsce chronimy przyrodę? CZĘŚĆ 1

Jak w Polsce chronimy przyrodę? CZĘŚĆ 1

Wyobrażasz sobie swój ulubiony park bez roślin? Las bez szumu drzew? Łąkę bez owadów i kwiatów? Poranki bez śpiewu ptaków? Góry bez jakiejkolwiek formy życia? Wodę bez ryb? Niebo bez ptaków?…

Chyba nikt z nas nie chciałby oglądać takich widoków.

Ten wpis poświęcony będzie historii ochrony przyrody. Jest to wstęp, do tego, by zadać sobie pytanie „W jaki sposób chroniona jest natura i wszystkie jej dobroci w Polsce?” Może nigdy się nad tym nie zastanawiałeś, ale udowodnimy Ci, jak ważne są to działania. Bez nich stan naszego środowiska byłby jeszcze gorszy niż jest teraz…

Możesz się tego nie spodziewać, ale ochrona przyrody w Polsce istnieje od zawsze! No, prawie…

Już na początku istnienia Państwa Polskiego pojawiły się normy, coś na kształt przepisów, które miały na celu ochronę przyrody. Nie myślcie jednak, że chodziło o jakieś wyższe cele. Głównie miało to ułatwić dostęp do na przykład zwierzyny łownej królom i innym ważnym osobom, zakaz wycinania drzew, objęto ochroną bobry… Na przestrzeni wieków pojawiały się coraz to nowe przepisy.

Dopiero w XX wieku, więc wcale nie tak dawno. zajęto się ochroną przyrody „na poważnie”. Zrozumiano, że trzeba chronić to, co cenne i niezwykłe. Zaczęto tworzyć pierwsze rezerwaty, Parki Narodowe. Pojawiły się pomniki przyrody. Powstały także pierwsze stowarzyszenia, zrzeszające miłośników przyrody, osoby, które chciały przyłączyć się w akcje ochrony środowiska.

Powołano takie dzisiejsze instytucje jak Ministerstwo Środowiska, Straż Ochrony Przyrody. Nieco później także Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

Człowiek coraz bardziej się rozwija. Mówimy o tym, że cały czas „idziemy do przodu”, tworzymy nowe fabryki, miejsca pracy. Budujemy osiedla, domy, żeby mieć gdzie mieszkać. Stawiamy sklepy, galerie handlowe, miejsca rozrywki. Bardzo ważne jest, aby w tym wszystkim nie zapomnieć, gdzie jest nasz początek i co powinno być dla nas najważniejsze. Ochrona środowiska jest taką rzeczą. Bez przyrody nic nie byłoby takie jak teraz. Niemożliwy byłby nasz rozwój…

W kolejnym wpisie odpowiemy sobie na pytanie, które padło już wcześniej, „W jaki sposób chroniona jest natura i wszystkie jej dobroci w Polsce?”. Pokażemy Ci formy ochrony naszej przyrody.