Najpiękniejsze parki pałacowe w Polsce

Najpiękniejsze parki pałacowe w Polsce

Zabierzcie swoje korony i berła! Ubierzcie balowe stroje! Dzisiaj zabieramy Was w świat najpiękniejszych (naszym zdaniem) Polskich parków pałacowych.

  1. Łazienki Królewskie w Warszawie

Choć nazwa tego miejsca sugeruje zupełnie coś innego, jest to kompleks (budynków i parku), stworzony przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Powierzchnia całości wynosi ok. 75 hektarów. Na tym terenie poza zielenią i wodą, znajdziemy także około 40 budynków, które należą do tego kompleksu. Wśród nich są także prawdziwe „perełki” europejskiej architektury. Park zasługuje na uwagę nie tylko przez to. Poza tym znajdziemy tam także przepiękne ogrody, z cudownymi okazami kwiatów, drzew, krzewów. Zobaczymy tam także (oprócz budynków) rzeźby i fontanny, a także stawy. Wśród zwierząt największą atrakcją parku są chyba dumne pawie…

  1. Park Zamkowy w Łańcucie

Park ten powstał na przełomie XVIII i XIX wieku, na zlecenie ówczesnych właścicieli tamtejszego zamku (który także polecamy przy okazji zobaczyć ?) Jego powierzchnia to 36 hektarów. Słynie głównie ze starych drzew (platany, miłorzęby) oraz ciekawych okazów przyrodniczych. Można tam też podziwiać staw oraz oczka wodne. Na uwagę zasługują też obiekty parkowe takie jak na przykład ujeżdżalnia czy wozownia. Jak w każdym tego typu parków, nie mogła zabraknąć także rzeźb czy fontanny. W wyznaczonych strefach tego parku istnieje możliwość rozłożenia koca i wypoczynku w pięknej scenerii.

  1. Zabytkowy Park Pszczyński

Historia tego miejsca rozpoczyna się w XVI wieku. Wtedy jednak był tam tylko ogród warzywny. Obecny kształt został stworzony dopiero w XIX. Ma on około 156 hektarów (jest więc ogromny!) Na jego terenie znajdziemy nie tylko ciekawe rośliny, ale także bardzo malownicze zakątki. Wszystko za sprawą licznych jeziorek. Warte uwagi są także różaneczniki i azalie. Dzieli się na trzy części: Park Zamkowy, Dworcowy i Dziką Promenadę (nazywaną także Zwierzyńcem). Największą atrakcją tego parku bez wątpienia są jedna żubry. Znajduje się tam Pokazowa Zagroda, w której znajdziemy nie tylko te majestatyczne zwierzęta, ale także daniele, łosie, gęsi i wiele innych. Z pewnością jest to jeden z powodów, dla których warto odwiedzić to miejsce.

Parków pałacowych wartych uwagi jest dużo, dużo więcej. My przedstawiliśmy te, które, według nas, szczególnie zasługują na docenienie. Pomimo tego, że leżą w różnych miejscach w Polsce, z pewnością warto się tam wybrać, by poczuć ten niesamowity klimat. Kto wie, może spotkacie tam swojego księcia/księżniczkę z bajki?