Kampinoski Park Narodowy – zrelaksuj się na łonie natury
Ten wpis zaczniemy nieco inaczej niż zwykle. Choć jest to strona poświęcona naturze, przyrodzie i zazwyczaj to właśnie na tym staramy głównie się skupiać, mamy do naszych czytelników dzisiaj nietypowe pytanie… Wiecie, ile ludzi mieszka w stolicy naszego kraju, Warszawie? Tak, wiemy, nie tego się spodziewaliście ? Jeśli nie wiecie, podpowiadamy. Obecnie to miasto liczy ponad milion siedemset tysięcy mieszkańców. Każdego dnia wszyscy Ci ludzie żyją tam, pracują, wykonują swoje obowiązki, chodzą do pracy, na zakupy… A gdyby tak rzucić wszystko i wyjechać gdzieś nacieszyć się przyrodą?…
W tym wpisie chcemy przedstawić miejsce, które niemal bezpośrednio graniczy z Warszawą, a jego piękno i bogactwo naturalne są tak niezwykłe i piękne, że postanowiono utworzyć tam Kampinoski Park Narodowy. Propozycję wizyty tam składamy nie tylko mieszkańcom Warszawy i okolicy, choć im szczególnie, ze względu na walory i możliwość odpoczynku od zgiełku miasta, a z drugiej strony przez bliskość położenia i łatwy dojazd. Polecamy to miejsce wszystkim, którzy chcą poczuć przyrodę i poznać ją bliżej.
Na początek (jak zawsze ?) krótka historia Kampinoskiego Parku Narodowego.
Trzeba przyznać, że już w latach trzydziestych XX wieku doceniano przyrodę, jaką podziwiać można w Kampinoskim Parku Narodowym. Wtedy to powstały tam pierwsze rezerwaty, które chronić miały najcenniejsze walory.
Sam Park Narodowy rozpoczął działalność w 1959 roku. Jego powierzchnia wynosi obecnie prawie 400 kilometrów kwadratowych. Drugie tyle zajmuje otulina.
Co warto zobaczyć na terenie Parku Narodowego? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na wydmy, które obecne są na całym terenie parku. Ciekawą atrakcją jest również Ośrodek Hodowli Żubrów.
Park cały czas inwestuje w rozbudowę infrastruktury. Już teraz znajduje się tam niemal 360 kilometrów szlaków turystycznych. Poza tym zbudowano tam również 145 kilometrów ścieżek rowerowych. Na terenie Parku, w niektórych rejonach można poruszać się też konno.
Pisząc o Kampinoskim Parku Narodowym nie można nie wspomnieć, o tym, że miał swój udział w walkach o odzyskanie przez Polskę niepodległości. Wynikało to głównie z faktu bliskości Warszawy. Na terenie obecnego Parku toczono walki podczas powstania Kościuszki i powstania styczniowego. Także i II Wojna Światowa nie ominęła tego obszaru. Po tych wydarzeniach pozostały mogiły powstańców, partyzantów i ludzi rozstrzelanych przez Niemców. Warto pójść w te miejsca i uczcić pamięć osób, które oddały życie za Polskę.
Kampinoski Park Narodowy jest miejscem niezwykłym. Zachwyca walorami, przyrodą, zwierzętami. Powstała tam świetna infrastruktura, którą warto wykorzystać podczas zwiedzania. Z drugiej strony Park cały czas kultywuje pamięć o przeszłości, o tragicznych wydarzeniach jakie miały na jego terenie miejsce.