Jura Krakowsko-Częstochowska
Amatorom wspinaczki ściankowej, miłośnikom skał i minerałów, a nawet pasjonatom historii, miejsce, które chcemy dzisiaj przedstawić, nie jest obce. Nasz wpis poświęcimy dzisiaj Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, makroregionowi, znajdującemu się w południowej Polsce.
Jura, tak naprawdę nazywa się Wyżyną Krakowsko-Częstochowską. Ta potoczna nazwa pochodzi od jurajskiej ery mezozoicznej, czyli okresu, w którym większość skał zaczęła pojawiać się na tym terenie. Dla przypomnienia dodamy tylko, że było to od 201 do 145 milionów lat temu. To właśnie te wapienie sprawiły, że region Jury stał się tak popularnym miejscem turystycznym.
Wyżyna Krakowsko-Częstochowska nie zawsze była wyżyną ? Zdarzało się, po jej terenie rozlewały się wody morza. Dlatego też skały, które tam się znajdują, są tak niezwykłe. Również dzięki skale wapiennej, tamtejsza ziemia jest żyźniejsza niż w innych rejonach. Do roślin szczególnie cennych, które rosną na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej możemy zaliczyć buczynę karpacką czy jaworzynę górską.
Niezwykłą atrakcję stanowią jaskinie. Niektóre z nich można zwiedzać. Do najpopularniejszych należy na pewno Grota (lub Jaskinia, nazwę można stosować zamiennie) Łokietka. Chyba wszyscy znamy legendę o Władysławie Łokietku, który schronił się w tym miejscu. Król, w wyniku ataku na Kraków, zmuszony był do ucieczki z miasta. Jednak ruszył za nim pościg, którego nie mógł zgubić. W końcu Władysław schronił się w jednej z jaskiń na Jurze. Król miał wiele szczęścia, ponieważ wejście do groty zasłonił pająk swoją pajęczyną. Dzięki temu pościg został zmylony, ponieważ jaskinia wyglądała jakby nikt od dawna do niej nie wchodził, a Łokietek uratował swoje życie. Inne jaskinie na Jurze to na przykład Smocza Jama (tak, to dokładnie ta, która znajduje się pod Wawelem ?) czy Jaskinia Nietoperzowa.
Na terenie Jury znajduje się również Pustynia Błędowska, którą opisywaliśmy w jednym z poprzednich wpisów.
Dlaczego Jura Krakowsko-Częstochowska jest wyjątkowa? To miejsce, gdzie czas jakby się zatrzymał. Można zobaczyć tam zamki, które stoją tam od wieków. Choć zazwyczaj skupiamy się na walorach przyrodniczych, ciężko mówić o Jurze bez wzmianek o zabytkach, które można tam zobaczyć „przy okazji”. Najbardziej polecamy zamki, które znajdują się na Szlaku Orlich Gniazd. Same warownie budowane były wśród skał, które stanowiły naturalną barierę przed wrogiem. Dzięki temu na stałe wpisały się w krajobraz. Dodamy tylko, że z murów i wież większości z tych zamków rozpościera się niesamowita panorama skały i ostańce.
To także świetne miejsce dla tych, którzy lubią aktywnie spędzać czas na łonie natury. Jak już wspominaliśmy, Jura jest świetnym miejscem do wspinaczki wśród skał. Postało tam również mnóstwo szlaków, ścieżek, także tych rowerowych i konnych. Jest wiele miejsc, gdzie można odpocząć i nacieszyć się widokiem skał.