BĄDŹ EKO! Część 2

BĄDŹ EKO! Część 2

Dzisiaj postaramy się przedstawić kilka sposobów na to, jak „być eko”.

  1. Zamień samochód na rower (hulajnogę, rolki)!

Wpływu samochodów na środowisko chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć… Spaliny, emisja dwutlenku węgla, hałas to tylko niektóre problemy, które powoduje jazda autami. Jeśli możesz wybierz rower, jeśli masz blisko, przejdź ten dystans na nogach, jeśli nie lubisz tych dwóch form aktywności znajdź coś, co będzie Ci odpowiadać. Może to być deskorolka, rolki. Cokolwiek co tylko będzie w stanie zastąpić Ci podróż samochodem. Warto też postawić na zbiorową komunikację jak na przykład autobusy, tramwaje czy kolej. Wiemy, że całkowite życie bez auta w dzisiejszych czasach jest uciążliwe, dlatego nie musisz całkowicie z niego zrezygnować. Warto jednak czasem się pomęczyć, ale pozwolić naszej Ziemi „zabrać oddech”.

  1. Ogranicz plastik!

O problemie z plastikowymi śmieciami, które zanieczyszczają planetę wiemy od dawna. Problemem jest także długi czas rozkładu plastiku, przez co spora jego ilość zalega w przyrodzie. Pewnie myślisz sobie, że Twój jeden plastikowy kubek nic nie znaczy w ogromie innych odpadów. Pamiętaj jednak, że na jednym kubeczku nigdy się nie kończy… Dodaj do tego opakowania z żywności, z chleba, owoców, makaronu, napojów. Dodaj plastikowe szczoteczki do zębów, pudełka po kosmetykach i innych przedmiotach, które codziennie używasz. Pewnie nawet Twoje długopisy są plastikowe. Wybieraj świadomie! Staraj się nie korzystać z plastikowych opakowań, zrób swoje własne siateczki na owoce czy chleb. Swój obiad/śniadanie do pracy zapakuj w wielorazowe opakowanie. Nie pij z plastikowych butelek, a jeśli już, kup butelkę, której możesz użyć wiele razy. Na pewno poradzisz sobie ze znalezieniem innej opcji niż używanie tego szkodliwego dla środowiska materiału.

  1. Oszczędzaj prąd, wodę!

Czytasz książkę? Może wystarczy Ci mała lampka? Wychodzisz z mieszkania? Może sprawdź jeszcze raz, czy na pewno zakręciłeś wodę w łazience? Nie używasz już laptopa/komputera? Może wyłącz go całkowicie z prądu? Takich przykładów można mnożyć i mnożyć… A przecież to tylko chwila, żeby wyłączyć swoje sprzęty w mieszkaniu. Przecież to tylko chwila, żeby sprawdzić kran. Przecież to tylko chwila, żeby ograniczyć nie tylko zużycie wody i prądu, ale także zaoszczędzić na rachunkach za te media. Nie chodzi tu tylko o „pilnowanie”, ale także o realne oszczędzanie. Staraj się brać szybkie prysznice, kiedy myjesz zęby zakręć kran. Wodę, którą używasz do mycia warzyw czy owoców możesz także wykorzystać do podlania kwiatów w mieszkaniu. Pomysłów na to jak oszczędzać wodę (podobnie jak z ograniczeniem plastiku) jest naprawdę masa! Trzeba tylko chcieć!

To zaledwie trzy z całej masy sposobów na to, jak być bardziej eko. Mamy nadzieję, że choć trochę zainspirowaliśmy Cię do szukania nowych (lepszych dla środowiska) rozwiązań. Dbanie o planetę nie jest wcale trudne. Wystarczy tylko trochę chęci, pomysłu i (co najważniejsze) zmiana dotychczasowych nawyków.

W kolejnym wpisie pokażemy Ci kilka przedmiotów, które mogą Ci się przydać w byciu eko ?