Mini seria – Wokół Natury – Babia Góra

Mini seria – Wokół Natury – Babia Góra
Zapraszamy na kolejny wpis z mini serii „Wokół Natury”.

Po raz kolejny także udamy się do gór. Poznaliśmy już Tatry, Góry Stołowe, więc teraz czas na Beskidy, a konkretnie Beskid Żywiecki i masyw Babiej Góry.

Nie sugerujcie się nazwą ?Babia Góra, to wcale nie góra sama w sobie, a masyw górski, którego najwyższym szczytem jest Diablak, mający 1725 m n.p.m., choć on sam bywa nazywany Babią Górą. Proste i logiczne, prawda?

Masywem Babiej Góry, podobnie jak znanymi już nam Tatrami, dzielimy się trochę z naszymi sąsiadami, Słowakami.

Babia Góra jest miejscem, które jakoś tak szczególnie od wieków rozbudza wyobraźnie. Samo powstanie jest opisywane przez liczne legendy. Jedna z nich mówi o górę stworzyła kobieta-olbrzymka, która chciała wybudować sobie dom i naniosła kamieni. Kolejna opowiada, że góra to kochanka zbójnika, która zamieniła się w kamień po tym, jak zobaczyła, że jej ukochany zginął.

Legendy dotyczą też tego, co znajduje się na Babiej Górze. Niektórzy twierdzą, że rozbójnicy ukrywali tam swoje skarby, a na terenie masywu nadal znajduje się nieodkryta grota z bogactwami. Inne podania mówią o zamku zbudowanym przez diabła dla rozbójników, w którym więzione były kobiety, a sam szczyt zamieszkuje władca piekieł. Na Babiej Górze miały mieć także miejsce Sabaty Czarownic, które swoimi mocami sprawiały, że w okolicy działy się nieszczęścia. Zdarzają się turyści, którzy twierdzą, że widzieli postacie we mgle, słyszeli odgłosy koni…

Dość straszenia. Teraz fakty ?

Babia Góra jest częścią Beskidów, które wypiętrzyły się około 20 milionów lat temu i są najmłodszymi Polskimi górami. Dawniej na Królowej Beskidów (bo tak jest też nazywana Babia Góra) prowadzony był wypas owiec i wołów. W 1954 roku powołany został Babiogórski Park Narodowy, a wypasu zakazano, przez co polany znajdujące się na górze zarosły lasem.

Na szczycie nie znajdziemy ani zamku, ani mieszkania diabła, znajdziemy za to schronisko Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajobrazowego. Na górę prowadzą szlaki od strony Polskiej, jak i od strony Słowackiej.

Babiogórski Park Narodowy jest miejscem występowania przede wszystkim rzadkich gatunków roślin, takich jak na przykład okrzyn jeleni, rogownica alpejska, wyblin jednolistny. Okrzyn jeleni jest symbolem Parku, wpisanym w jego logo.

Babiogórski masyw i Parki Narodowy przyciąga coraz więcej turystów nie tylko ze względu na walory roślinne, ale przede wszystkim na niesamowite widoki rozciągające się z góry. Przy dobrej pogodzie możemy stamtąd podziwiać panoramę Tatr Wysokich.

Trzeba jednak przyznać, że z pogodą na Babiej Górze bywa różnie. Z tego powodu nazywa się ją także „Matką Niepogód” i „Kapryśnicą”.  Warto mieć to na uwadze wybierając się w te rejony.