Rodzinne wyprawy do lasu z dzieckiem
Udowodnione naukowo jest to, że dzieci potrzebują dużej bliskości z naturą. Spędzanie wolnego czasu powinno być połączone z pieszymi wycieczkami, zwiedzaniem pobliskich lasów, w których dozwolone jest spacerowanie oraz zabawą na świeżym powietrzu. Dla najmłodszych poznawanie leśnych zakamarków to największa atrakcja. Często słyszy się pytanie; jak miło i rodzinnie spędzić czas w lesie?
Kiedy najdzie ochota
Wędrówki po zielonej łące, czy pięknie kwitnącym sadzie powinny być przyjemnością. Zmuszanie najmłodszych do wychodzenia, kiedy nie mają na to ochoty może zakończyć się fiaskiem. Najlepiej nie naciskać, nie wymagać, ale zabawami i ciekawostkami zachęcać.
Według badań przeprowadzonych przez Ruth Ann Atchley, Paula Atchleya oraz Davida L. Strayera przebywanie w naturalnym środowisku zwiększa kreatywność u dzieci, aż o 50%. Może to właśnie kreatywne podejście będzie rozwiązaniem w.w. problemu?
Pomysły na ciekawe, wciągające zajęcia w lesie
- Zabawa w poszukiwaczy skarbów– Kiedy dziecko jest już wystarczająco duże, można wydrukować najczęściej spotykane kwiaty oraz zwierzęta mieszkające w lesie. Na podstawie fotografii podopieczny musi rozglądać się i szukać skarbów matki natury. Owocne poszukiwania warto zakończyć słodką nagrodą.
- Wielkie badania za pomocą lupy– Wiosną oraz latem (jesienią może być ciężej) warto zainwestować w dużą, klasyczną lupę. Dziecko za jej pomocą szuka i opisuje spotkane owady, czy małe rośliny. Po zakończonej zabawie, w domu można wspólnie usiąść i namalować to, co zostało odkryte.
- Dziennik biologa– Zwykły zeszyt z najbliższego sklepu stać się może wyjątkowym przedmiotem. Opisywane i wklejane do niego liście posiadają ogromną moc. Stworzenie dziennika biologa z dzieckiem to nie tylko świetny pretekst do wspólnego spaceru, ale również wciągające zajęcie po powrocie do domu.
Większe grono spacerowiczów, to ciekawsza przygoda
Wspólne spacery z rodziną lub ze znajomymi posiadającymi dzieci to świetne rozwiązanie, aby połączyć spotkanie i rozmowę ze spędzaniem czasu na świeżym powietrzu. Warto wspomnieć, że dzieci oraz młodzież przebywające na co dzień z naturą, w dorosłym życiu częściej przejawiają zainteresowanie ekologią i dbaniem o środowisko leśne.
Zero ograniczeń
Niezależnie od tego czy przeszkodą jest mała kałuża, czy płynąca rzeka to warto ominąć ją w kreatywny sposób. Dzieci lubią się wygłupiać, skakać po wodzie, wspinać na drzewa. Spacer nie musi być nudnym sposobem zapchania dnia, wręcz przeciwnie powinien być kreatywny, pełen śmiechu i emocji. Zabawa w lesie obniża poziom stresu i odpręża, szczególnie po ciężkim tygodniu za biurkiem.